777 0003 53bea7bd6c25213

Již šestým rokem využívají systém euroCALC ve společnosti Letiště Praha, a. s., která je provozovatelem nejvýznamnějšího mezinárodního letiště v ČR a zároveň sdružuje společnosti působící v oblasti letecké přepravy a souvisejících pozemních službách v prostoru letiště Praha/Ruzyně.

Prvotní implementace systému euroCALC probíhala v průběhu roku 2019 pro oddělení Plánování a ekonomika staveb, v rámci sekce investic. V současné době na tomto oddělení využívají software při přípravě jednotlivých projektů, a to v několika fázích: od zpracování odhadu investičních nákladů až po kontrolu rozpočtu projektanta i se zapojením vlastní BIM metodiky.

„Kontrola rozpočtů, a tak zvané výkazy výměr, jsou běžnou částí každé stavby. Mnohdy je ale jejich tvorba a případná kontrola investorem poměrně zdlouhavá práce obnášející mnoho času hledáním informací. Metoda BIM přináší změnu, všechny relevantní informace o stavbě jsou na jednom místě a sdílené napříč celým životním cyklem stavby. Bylo tedy zcela na místě pokusit se nabídnout informace o stavebních prvcích, které jsou již součástí Digitálního modelu stavby (DiMS) jako zdroj pro tuto kontrolu.“

Dále euroCALC využívají při přípravě zadání pro veřejnou zakázku a následného vyhodnocení nabídek. A také při sledování samotné realizace se správou dodatků a evidencí čerpání. V posledním roce se řešení pro Letiště Praha rozšířilo o samostatnou instalaci sledování investičních akcí z více úhlů pohledu, propojující další oddělení. A kromě napojení na stávající euroCALC, využívaný především cost manažery, byla také řešena integrace na stávající aplikaci SAP.

Dříve jsme ve spolupráci s kolegy z oddělení plánování a ekonomiky staveb vytvářeli ručně filtry ve společném datovém prostředí (CDE) a tabulkovém procesoru, abychom zatřídili stavební prvky do TSKP. To bylo poměrně časově náročné a vždy to vyžadovalo naši součinnost. Proto jsme se rozhodli celý systém zjednodušit a mezinárodní klasifikační systém CCI se ukázal jako velmi vhodný pomocník,“ říká Petr Tesař, BIM koordinátor společnosti Letiště Praha. „Navíc se ukázalo, že při využití klasifikace CCI a identifikace nám pro zatřídění všech stavební prvků stačí pouhé tři parametry. Prostor pro případnou chybu se tak zmenšuje,“ doplňuje Tesař.

Pokud Vás zajímá, jakým způsobem může systém euroCALC pomoci i Vám, podívejte se na https://callida.cz/cs/produkty/eurocalc případně nás kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Rádi vás se systémem euroCALC podrobně seznámíme. 

 

Zdroj citací: https://www.koncepcebim.cz/letiste-praha-efektivneji-kontroluje-stavebni-rozpocty-diky-vyuziti-metody-bim-a-klasifikacniho-systemu-cci-prineslo-to-usporu-casu-i-mensi-chybovost/

Kontaktujte nás

Konzultovat řešení
Zadejte Vaše jméno a příjmení
Zadejte telefonní číslo
Neplatný email
Zadejte název společnosti
Neplatný vstup
Potvrďte prosím souhlas