Field Managemet CDE system Asite Callida

 

V létě loňského roku Callida zvítězila ve výběrovém řízení na sdílené datové prostředí (CDE) pro řízení projektů ve společnosti INVIN. Ta se specializuje na komplexní řešení projektů, zejména na project management, cost management, TDI, BOZP, value engineering, construction management a inženýrskou činnost. Vzhledem k tomu, že se podílí na mnoha zajímavých projektech po celé České republice, je pro ni velmi důležité, aby mohla snadno a přehledně spravovat neomezený počet projektů. A to jak v rámci firmy s interními zaměstnanci, tak i s externími kolegy a partnery. Pro tento účel si zvolili právě moderní nástroj Asite – systém spojující sdílené datové prostředí (CDE) a velmi účinný nástroj pro koordinaci a řízení stavebních zakázek (Field Management). Důležitý benefit Asite je právě v tom, že veškeré dokumenty, výkresy, komunikace, úkoly a procesy probíhají v jednom sdíleném a auditovaném prostředí.

V prosinci roku 2020 byl ve společnosti INVIN ukončen proces implementace systému Asite. Proběhla série školení dvou projektových manažerů této firmy Ing. Ondřeje Dohnálka a Ing. Jana Ištvánka. Oba, kromě svých povinností na vlastních projektech, zastávají roli administrátora CDE a my je při posledním setkání trochu vyzpovídali.

 

Jakým způsobem budete platformu Asite ve společnosti INVIN využívat?       

Ing. Ondřej Dohnálek:

Máme širokou škálu rozmanitých projektů se zaměřením především na technický dozor a projektové řízení staveb. Ze začátku budeme se systémem Asite seznamovat naše kolegy v INVINu a budeme tak CDE využívat na vnitřní procesy ve firmě. To, co řešíme dnes, jako běžné interní procesy ve firmě, budeme digitalizovat. S tím také půjde ruku v ruce postupné zdokonalování se v oblasti BIM.

Dalším krokem bude nasazení CDE do ostrého provozu na pilotní projekty. Jakmile pojedeme naostro, chtěli bychom mít už vše vychytané. Systém je velmi obsáhlý a při špatném nastavení by se mohl naopak stát přítěží. Nebýt administrátorských školení a implementace od Callidy, systém by pro nás byl těžko použitelný. Naštěstí se nám podařilo implementaci úspěšně dokončit a věřím, že jsme na tuto změnu dobře připraveni.           

Ing. Jan Ištvánek:

Ten přerod bude pochopitelně postupný. Jsme si vědomi toho, že někteří uživatelé i přes bohatou nabídku funkcí budou chtít Asite využívat jen jako cloudové úložiště a někteří třeba vůbec. Je to spíše o tom, že stavebnictví, co se digitalizace týče, zaspalo, a my se snažíme tomuto trendu digitalizace jít naproti. Přirovnal bych to k době, kdy jsme používali tužku a papír a přišel trend počítačů. Je to nový pracovní nástroj, který ušetří hromadu času, peněz a také usnadní práci. Uživatelé si na něj jen musí zvyknout a za určitý čas bude běžným nástrojem, jako dnes např. MS Excel.

 

Jak jste vlastně na Callidu a Asite přišli?

Ing. Jan Ištvánek:

Před 3 lety jsme začali hledat softwarové řešení, vhodné pro naši činnost, tedy především pro projektové řízení staveb. Tehdy jsme ještě ani nevěděli, že máme hledat pod zkratkou CDE. Řešili jsme možnosti naprogramování vlastního softwaru, ale postupem času jsme objevovali jednotlivá CDE. Ta, která nás zaujala, jsme postupně testovali a dělali si průběžná hodnocení pro a proti. Úplně posledním řešením, které jsme testovali, byl právě Asite. S Callidou jsme se na toto téma bavili již dříve a lidé v Callidě věděli, že podobné softwarové řešení hledáme. Callida nás tedy oslovila s nabídkou prezentace systému Asite a po testovací fázi jsme byli se systémem spokojeni. Při vyhodnocení všech testovaných CDE nám Asite vyšel jako vítěz.

Ing. Ondřej Dohnálek:

Když nás Callida oslovila, už jsme přesně věděli, co od CDE očekáváme. Velmi nám pomohla zkušenost z testování dalších CDE řešení a získali jsme v tomto směru nadhled, věděli jsme, co a jak chceme z naší činnosti digitalizovat. Finální rozhodování tak bylo jednodušší. Také se nám líbilo, že můžeme CDE řešit s českou firmou, která má v této oblasti zkušenosti.

 

A jak hodnotíte spolupráci s Callidou?

Ing. Ondřej Dohnálek:

S Callidou jsme spokojeni. Spolupráce funguje dobře a myslím, že i po lidské stránce jsme si sedli. Callidu vnímáme jako sympatickou firmu, které záleží na svých klientech. Během implementace jsme se navzájem obohatili o znalosti a zkušenosti ze světa BIM v rámci výstavby. Co bych rád vyzdvihnul, tak jsou velmi rychlé reakce na tickety (dotazy, náměty apod.), které i po dokončení implementace budou nadále probíhat. Když se člověk učí s novým systémem, je rychlá reakce na jeho dotazy velmi důležitá.

Ing. Jan Ištvánek:

Spolupráce fungovala, hlavně zpětná vazba. Callida se snaží vycházet vstříc našim námětům, které předává dál na Asite a snaží se prosadit naše požadavky. Tuto možnost bychom u některých jiných systémů CDE neměli. Jsme rádi, že můžeme používat tento moderní nástroj, protože se s ním učíme nový přístup k řízení projektů, který i dle našeho názoru bude v budoucnu standardem. Získáváme tím náskok a do určité míry můžeme ovlivnit směr, kterým se toto odvětví bude ubírat.

Ing. Ondřej Dohnálek:

Do budoucna by to mělo být tak, že si CDE budou pořizovat investoři a do podmínek ve smlouvách zakomponují povinnost používání CDE pro všechny účastníky projektu. Jsou to ostatně především jejich data, která během projektu vznikají. My jsme zatím ve fázi, kdy chceme klientům ukázat, že ta data mají svoji cenu a peníze, které se do CDE investují, se pak můžou mnohonásobně vrátit v podobě efektivnějšího řízení stavby, snížení chybovosti či zkrácení doby výstavby. Cílem je urychlit schvalovací procesy, eliminovat chyby účastníků projektu nebo např. zkrátit kontrolní dny.

Ing. Jan Ištvánek:

V závěru výstavby budeme mít 1:1 digitální dvojče stavby a načerpaná data budou využitelná nejen po dobu výstavby, ale po celou dobu životnosti stavby v rámci facility managementu. My v INVINu věříme, že Asite je ten správný nástroj, abychom toho všeho docílili.

 

 

Máte zájem dozvědět se víc o systému Asite, jaké možnosti nabízí a čím může být prospěšný pro Vaši společnost? Neváhejte nás kontaktovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Kontaktujte nás

Konzultovat řešení
Zadejte Vaše jméno a příjmení
Zadejte telefonní číslo
Neplatný email
Zadejte název společnosti
Neplatný vstup
Potvrďte prosím souhlas