Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.

Rozumím

Tomáš Svoboda
Autor:
Tomáš Svoboda
Všechny články >

Znáte Paretovo pravidlo? Někdy se také používá označení pravidlo 80/20? Domnívám se, že kvalitní rozpočtář či přípravář, se od toho průměrného odlišuje právě tím, že umí tento princip při své práci využívat. O co tedy jde?

Paretovo pravidlo bylo popsáno na konci 19. století italským ekonomem Vilfredo Paretem. Pareto zjistil, že na své zahrádce získá přibližně z 20 % lusků 80 % veškeré úrody hrachu.

Z pohledu rozpočtování či oceňování zakázek pak rozhodně platí, že 80 % ceny (nákladů) tvoří jen 20 % položek. A to pro rozpočtáře, přípraváře či projektového manažera začíná být zajímavé, nemyslíte?

Ukažme si to na příkladu. Řekněme, že rozpočet čítá 1000 položek, ze kterých vytvoříme poptávkové balíčky – např. deset poptávek po 100 položkách. Každou poptávku pošleme pěti vybraným subdodavatelům a po jejím vrácení máme každou poptávku efektivně vyhodnotit. Aplikací Paretova pravidla však nebudeme v každé poptávce hodnotit a porovnávat 100 položek, ale třeba jen 20 (v praxi to bývá ještě méně). A to je podstatný rozdíl.

Nebo jiný příklad. Máme oceněnou zakázku a v limitkách nákladů se objeví stovky či tisíce materiálů. Jednoduše aplikujeme Paretovo pravidlo a najednou je položek pár desítek. Ale pozor! Jsou to ty nejdůležitější –  totiž z hlediska nákladů – rozhodující položky. Pak už je hračkou aktualizovat jejich ceny, dopočítat náklady na dopravu či upravit celkové objednávané množství a promítnout všechny změny zpět do zakázky.

Jakmile se pravidlo 80/20 naučíte používat a soustředíte se tak na podstatné věci, budete rázem efektivnější a schopnější dodávat rychleji kvalitní a přesné rozpočty.

Tak mě teď napadá, že tento článek je moc dlouhý. Možná by stačilo jen 20 % textu na popsání 80 % problému. Příště se polepším, pane Parete!

A jaké máte zkušenosti s Paretovým pravidlem vy? Používáte jej? A funguje to? Napište mi svůj názor.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit
0
0
0
s2smodern

Úspěšné projekty

Sídlo a zákaznické centrum:
Callida, s.r.o., Kloboučnická 24, 140 00 Praha 4
T +420 234 710 234, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Callida je partner společnosti Viewpoint Construction Software, Portland (OG), USA.

viewpoint logo

Kontaktujte nás

Konzultovat řešení
Zadejte Vaše jméno a příjmení
Zadejte telefonní číslo
Neplatný email
Zadejte název společnosti
Neplatný vstup
Potvrďte prosím souhlas
Chyba v ověření