Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.

Rozumím

 

seminar trinecJednou z našich hlavních priorit a vytyčených úkolů je přesvědčit stavební firmy, aby ve svém vlastním zájmu započaly co nejdříve s přípravou přechodu na BIM a postupně se zapojovaly do procesu digitalizace ve stavebnictví.

K tomuto účelu posloužil i workshop Buďte BIM ready!, který se konal 6. 2. ve Vedryni a organizátorem kromě nás bylo i město Třinec pod záštitou starostky RNDr. Věry Palkovské a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Jak už samotný název akce napovídá, hlavním tématem workshopu bylo zavádění metody BIM (Building Information Management) do praxe. Na úvod vystoupila paní starostka Věra Palkovská, jež představila koncept výstavby tělocvičny u ZŠ A MŠ Gustawa Przeczka v Třinci, který bude realizován metodou BIM. Paní starostka k tomu uvedla: „Proč BIM? Chceme se chovat jako dobrý hospodář od samého začátku. A to od samého začátku, to znamená při zpracování projektové dokumentace, následně při realizaci a hlavně během provozu. BIM nám dává možnost, jak toho docílit."​

Příprava na BIM přímo souvisí s digitalizací procesů nejen ve stavebnictví, ale i v ostatních odvětvích, jako například ve strojírenství. Proto na workshopu vystoupil i vzácný host Ing. Jan Czudek – generální ředitel Třineckých železáren. Jeho prezentace se týkala automatizace výroby, kterou s sebou přináší tzv. čtvrtá průmyslová revoluce (Průmysl 4.0) – jak pomocí moderních metod a nástrojů, dosáhnout časových i finančních úspor a zvýšit flexibilitu firem. Na tento příspěvek navázal Ing. Jiří Koliba z Ministerstva průmyslu a obchodu. Představil Koncepci zavádění metody BIM v České republice, která byla schválena usnesením vlády 25. září roku 2017. Jedná se už o konkrétní krok k zefektivnění stavebnictví a jasně z něj vyplývá, že klíčovým termínem je rok 2022. Od tohoto roku je plánováno uložení povinnosti použití BIM pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů. První část prezentací uzavřel Ing. Vladislav Varmuža, Ph. D. z Centrálního registru referenčních listů (CRRL), který hovořil o tom, jak je důležité veřejné zakázky zadávat prověřeným, spolehlivým a solidním firmám a co lze pro to udělat.

Po krátké přestávce program workshopu „Buďte BIM ready!“ pokračoval. Svým krátkým vstupem jej přijel podpořit vládní zmocněnec a senátor Parlamentu ČR doc. Ing. Jiří Cieńciała, CSc, kterého vystřídal Ing. Roman Voráč z Odborné rady pro BIM (czBIM). Představil činnost této organizace a její vizi. Ta spočívá v osvětě, standardizaci a rozvoji uplatnění metody BIM v ČR. K tomu by měl dopomoci i program s názvem Pilotní projekty, který nabízí zájemcům o BIM nejen nástroje, ale i know-how pro vyzkoušení si této metodiky na reálných projektech. Na tento příspěvek navázal Pavel Lacina z firmy Callida, která se zabývá řízením projektů a BIM poradenstvím. Svou pozornost zaměřil především na investory, kteří mají zájem BIM využívat. Důležitým sdělením bylo, že ve spolupráci s Odbornou radou pro BIM právě vzniká BIM příručka pro zadavatele. Ta by měla napovědět, jak pomocí BIM řídit projekty lépe a efektivněji. Následovalo vystoupení Ing. Daniela Martynka z odboru investic města Třince, jenž zhodnotil přínosy práce v BIMu a jeho prezentace byla doplněna i o příspěvek Ing. Arch. Jiřího Fialu, který pohovořil o práci v BIM ve fázi projektování.

Na závěr programu vystoupil čestný host Ing. Jozef Švagerko, primátor města Popradu. Nastínil situaci kolem BIM na Slovensku a vyjádřil podporu všem snahám o vzděláváni v oblasti BIM.

Úspěšné projekty

Sídlo a zákaznické centrum:
Callida, s.r.o., Kloboučnická 24, 140 00 Praha 4
T +420 234 710 234, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Callida je partner společnosti Viewpoint Construction Software, Portland (OG), USA.

viewpoint logo

Kontaktujte nás

Konzultovat řešení
Zadejte Vaše jméno a příjmení
Zadejte telefonní číslo
Neplatný email
Zadejte název společnosti
Neplatný vstup
Potvrďte prosím souhlas
Chyba v ověření