rsc22A jak letošní soutěž Rozpočtujeme s Callidou hodnotí vítězové jednotlivých kategorií a partneři soutěže?

 


 

Rozhovor s vítězi soutěže v kategorii středních škol

rsc 2017 p4

 

Jaký obor na stavební průmyslovce studujete?

Vojtěch Tržický: Obor stavebnictví se zaměřením na oceňování a právo na SPŠ stavební Josefa Gočára.

 

Jak obtížné pro vás bylo zadání?

Katka Pokorná: Zadání určitě nebylo jednoduché, spíš náročnější. Hlavně časově. Bylo rozděleno na dvě části: návrh rozpočtu rodinného domu a rekonstrukce domu v areálu Pražského Hradu. K té druhé části jsme se málem ani nedostali.

Vojtěch Tržický: Úplně jsem se zhrozil, když jsem se podíval na hodinky a zbývala půlhodinka do konce a my teprve měli hotovou tu první část. Ale zvládli jsme to.

 

Co vám účast v soutěži přinesla?

Vojtěch Tržický: Určitě nám to pomůže jako příprava na maturitu, která nás za pár týdnů čeká a kde budeme rozpočtovat. Tohle bylo takové předmaturitní praktické cvičení.

 

Uvažujete o dalším studiu, třeba zrovna na stavební fakultě ČVUT, kde se teď právě nacházíme?

Katka Pokorná: Ano, já se hlásím na stavební fakultu, takže jsem ráda, že jsem si mohla díky soutěži nejen ověřit své znalosti, ale i se podívat na své budoucí působiště.

Vojtěch Tržický: Já zatím nevím, jestli půjdu dál. Chtěl bych jít hned do praxe a živit se jako rozpočtář. Taky proto jsem se zúčastnil této soutěže, abych si to trochu vyzkoušel.

 

Gratulujeme k vítězství a přejeme hodně štěstí u maturity.

 

Na průběh celé akce jsme se zeptali vítěze soutěže v kategorii vysokých škol, studenta IV. ročníku ČVUT Praha, Daniela Trpálka

rsc 2017 dtJak jste se o soutěži dozvěděl?

Do soutěže mě přihlásila paní doktorka Čápová, kterou máme na volitelný předmět s názvem Software pro oceňování stavební produkce.

 

Co jste říkal soutěžnímu zadání? Byl to těžký úkol?

Zadání bylo především obsáhlé. Nešlo to v daném časovém limitu stihnout.

 

Jaké úkoly vás nejvíc potrápily?

Především výkresy. Např. kóty, které mi přišly nepřehledné. Naopak výpočet podlah byl pro mě snadným úkolem, který mi nečinil žádné problémy.

 

Co si odnášíte z této soutěže, kromě hlavní ceny?

Soutěž byla výborně zorganizovaná. Velice mě potěšila návštěva Divadla Ypsilon – zábavnější představení jsem neviděl. Tablet i sluchátka mi udělaly velkou radost, ale ještě víc si cením certifikátu a nabídky na práci, která mi byla nabídnuta po vyhlášení výsledků.

 

Rozhovor s ing. Jaromírem Žumárem z firmy Baumit, spol. s r.o.

rsc 2017 baumitLetos podruhé byl Baumit, spol. s r.o. partnerem soutěže Rozpočtujeme s Callidou? Co stálo za tímto rozhodnutím?

Líbí se nám, že soutěž Rozpočtujeme s Callidou je zaměřená na podporu studentů, kteří chtějí rozvíjet své schopnosti v oboru rozpočtování, a my jsme moc rádi, že je v tom můžeme rovněž podpořit. Studenti si vyzkouší rozpočtování v praxi, čímž získají i větší povědomí a přehled o materiálech, se kterými mohou při návrzích a realizacích počítat.

 

Materiály firmy Baumit, spol. s r.o. byly součástí zadání, je to tak?

Ano, jednalo se konkrétně o zateplovací systém s klasickou omítkou a s keramickým obkladem.

 

Byl jste spokojen s průběhem a organizací soutěže?

Soutěž je organizována velmi dobře a na vysoké úrovni. Vše je zajištěno do posledního detailu.

 

Může mít tato soutěž pro vaši firmu přínos i v podobě nějaké pracovní nabídky pro studenty?

My jako stavební firma s rozpočtáři přijdeme do styku jen velmi okrajově, ale člověk nikdy neví. I vystudovaný rozpočtář, bude-li šikovný a ambiciózní, může u nás nastoupit například jako obchodní zástupce. Vyzná se v cenách, v materiálech, a to jsou dobré předpoklady pro tuto pozici.

 

A jak to vidíte s vaší účastí příští rok?

Přímo já o tom nerozhoduji, takže nemůžu nic slíbit, ale po loňské a letošní zkušenosti určitě budu bojovat za to, abychom dál podporovali tuto studentskou soutěž.

 

Rozhovor s ing. Janem Veselým z firmy Českomoravský beton

rsc 2017 cmbČeskomoravský beton je partnerem studentské soutěže Rozpočtujeme s Callidou již potřetí. Co je hlavním důvodem vaší podpory?

Jak vysokoškoláci, tak i studenti středních škol nás zajímají hned od prvopočátku, kdy přijímají informace, které nasávají doslova jako houba. Rádi je ve studiu a prohlubování znalostí podpoříme a jednou z vhodných příležitostí je právě tato soutěž.

 

Součástí soutěžního programu byla i Vaše prezentace…

Ano, ve skutečnosti to byly dvě přednášky. Jedna byla zaměřená na klasické a speciální betony a druhá se týkala litých směsí a řešení litých podlah.

 

Jaké další informace si studenti z Vašich přednášek odnesli?

Při sestavování rozpočtu se musí počítat s tím, že jednak potřebuju uložit nějaký konkrétní beton do konstrukce v rámci položek. A s tím jsou spojené služby. Jednak doprava, což je v našem případě Transportbeton – dovoz betonu na stavbu. A potom čerpání – nějakým způsobem potřebuju dostat beton do konstrukce, ukládání atd. A to všechno je potřeba zohlednit při tvorbě rozpočtu. S tím ti studenti musí pracovat a vědět o tom. A tahle soutěž je ideální příležitost, jak jim tyto informace předat.