bim fazeVíte, co se skrývá pod trochu tajemnou zkratkou BIM? Máte představu, jak a kdy zasáhne BIM do Vašeho profesního života? A co to vlastně BIM je? Čím dál víc se začíná ve stavebním oboru hovořit o metodice BIM. A to je dobře. Pořádají se nejrůznější konference a semináře, ale zdá se, že plošná srozumitelná osvětová kampaň, která by všem segmentům stavebního sektoru vysvětlila, co to BIM je, stále chybí. A co na to Callida?

 

Kde se o BIM dozvědět víc

Jednou z mála organizací, která se popularizaci a činnostmi související s podporou uvedení metodiky BIM do reálného života v ČR soustavně zabývá, je Odborná rada pro BIM (CzBIM). Callida je již po několik let velmi aktivním členem CzBIM a oceněním naší činnosti v radě bylo i zvolení našeho zástupce do jejího představenstva. CzBIM vydala zajímavou krátkou příručku pro širokou veřejnost, která objasňuje základy BIM z pozice různých rolí v rámci realizace stavebních zakázek. Pro prvotní seznámení s BIM ji lze vřele doporučit. Je volně ke stažení.

 

bim faze

BIM – o co jde

Velmi zjednodušeně lze říct, že BIM (Building Information Management) představuje změnu metody práce s informacemi sdílenými v průběhu celého životního cyklu stavební zakázky. Důležitou, ale nikoliv jedinou součástí těchto informací, jsou i 3D modely. Z pohledu oceňování bude změna celkem zásadní v provázanosti cenových informací s 3D modelem a vzájemným propojení změnových řízení. Prvním zásadním krokem k jakémukoliv napojení oceňovacího software na data z 3D modelu je standardizace údajů v něm obsažených. Jedině tak z něj rozpočtový software dokáže spolehlivě načítat data, která bude možné rozpočtáři předkládat k ocenění. Na tomto standardu pro ČR se již delší dobu v rámci pracovní skupiny CzBIM pracuje a výsledek se předpokládá ke konci roku 2017. Zároveň Callida podniká v oblasti vývoje mnoho přípravných kroků, jak na poli technologií, tak metodiky, abychom byli ve správný čas připraveni. Není proto potřeba mít sebemenší obavy z toho, že by systém euroCALC nebyl v čele implementace metodiky BIM do oblasti oceňování. Reálně je možné očekávat první možnosti využívat BIM v oceňování v horizontu 1-2 let a budou se týkat opravdu velkých zakázek.

 

Jak se na BIM začít připravovat

Inspirací by pro Vás mohly být produkty firmy Viewpoint – Field View a For Projects, které úspěšně nabízíme pro naše inovativní české zákazníky. Například používáním aplikace Field View učiníte první krok k tomu, jak se naučit efektivně pořizovat data, která budou součástí BIM. A pokud o problematice BIM chcete vědět víc, neváhejte a kontaktujte nás pomocí formuláře . Rádi si s Vámi domluvíme konzultaci o možnostech, jak pomoci Vaší firmě se začít na BIM připravovat. Pro letošní rok rovněž plánujeme workshopy na téma BIM a budeme velmi rádi, když nám sdělíte, co Vás konkrétně zajímá. Těšíme se na setkání s Vámi.